VÝCVIK V METODĚ SATO

Metoda SATO vzniká od roku 2004 coby originální metoda rašící jako semínko z kurzu Způsoby zvládání obtížných situací při spolupráci s klientem. Tento kurz byl paralelně realizován, a dosud je, pod vzdělávacím centrem Fokusu Praha, na Modré lince v Brně a v řadě dalších organizací. Postupem let se tato metoda rozrostla do stromu, který stále košatí a roste, a to nejen svojí teoretickou částí, ale hlavně naší praxí této metody nejen na tomto kurzu, ale i v našich životech. Účastníků tohoto kurzu jsou k dnešním dnům stovky a možná i přes tisíc. Na základě opakovaně vyjadřovaného zájmu o možnost prohloubení dovedností v metodě SATO jsme se rozhodli otevřít plnohodnotný, dlouhodobý výcvik.

Tyto fotky jsou možná jediná fotodokumentace za těch úžasných 20 let a jsou z kurzu, který jsme realizovali v roce 2011.

V roce 2024 otevíráme první výcvik v metodě SATO pod Akademií moudrosti praxe. 

Lektory tohoto výcviku budou Daniel Kaucký a Michal Horák a bude v rozsahu 100 výcvikových hodin.


Parametry výcviku


Časový rámec: 

Výcvik je rozdělen do čtyřech setkání po 25 výukových hodinách (čtvrtek - sobota) od podzimu 2024 do léta 2025. Úvodní setkání 3. - 5. 10. 2024.


Cena výcviku: 

Základní cena pokrývá 100 hodin výuky a činí  30.000,- Kč a je splatná před prvním setkáním.

Ubytování a stravu si hradí každý frekventant sám za sebe.


Místo realizace výcviku: 4 x setkání 25 hod. (čtvrtek - sobota) v Brně.


Vstupní požadavky na frekventanty:

Mít chuť a odvahu zkoumat sebe a různorodé obtížné situace.

Kultivovat své dovednosti a znalosti potřebné pro zvládání obtížných situací až na samou hranici možného.

Podílet se na rozvoji metody SATO.

Smysl pro humor a nadhled.

Úspěšné absolvování vstupního rozhovoru sloužícího ke vzájemnému vyjasnění očekávání a záměrů od výcviku, který proběhne ve druhé polovině roku 2024.

Kontaktujte nás na emailu office@akamop.cz

METODA  SATO

je praktická interaktivní metoda vyvinuta a rozvíjena dvojicí lektorů Danielem Kauckým a Michalem Horákem. Základem pro její výstavbu bylo několik principů převzatých ze Satiterapie a psychodramatu.

SATO (znamená ve staroindickém jazyku páli doslovně „všímavý“) tedy toho, kdo je si zcela vědom, co se děje v něm samém a kolem něj. Ten, který je sebevědomý a sebe si vědom, schopný toto dění plně akceptovat a využít jeho energii – sílu k dosažení vytyčených cílů. Ten, kdo je uvolněný do té míry, že cokoli přijde je svobodně vítáno a vstřebáváno ke prospěchu všech zúčastněných.

Metodou SATO člověk v sobě samém rozvíjí vnitřní postoj ve výše zmíněných kvalitách a učí se právě na podkladě obtížných situací tento postoj využít k jejich zvládnutí. Obtížné situace jsou tedy příležitost k tréninku dovedností jejich zvládání a nikoli komplikací v komunikaci mezi lidmi.

Obtížnou situaci definujeme jako reálnou mezilidskou interakci, kterou prožíváme jako subjektivně emočně nepříjemnou a nedokážeme v ní jednat pro sebe uspokojujícím způsobem. V této chvíli se uchylujeme k reaktivnímu jednání, což znamená, že se pohybujeme v neblahodárné dimenzi útoku a úniku, kterým ohrožujeme vztah k sobě samému i vztah s druhými.

V rámci praktické psychodramatické analýzy stovek obtížných situací se autorům této metody podařilo formulovat jedinečnou teorii sloužící pro praktické využití při zvládání těchto situaci adekvátním a etickým způsobem.

Klíčovým východiskem pro práci s obtížnou situací je změna perspektivy, v níž je obtížnou vnímána primárně situace a ne její aktéři. Přijetím oboustranné odpovědnosti aktérů se předchází nekonstruktivnímu rozvíjení konfliktu v tendenci odhalování viníka. Na místo toho se soustřeďuje energie na objevení způsobu, jak v dané situaci adekvátně jednat.

V metodě SATO je postupováno od explorace deformovaných reakcí útoku a úniku k formám vědomé akce protitlaku a úkrytu až k možné transformaci situace do podoby souhry.

Metoda využívá psychodramatické konkretizace, kdy je její příjemce bezpečně a radostně doprovázen lektorem navádějícím ho k nalezení vlastního způsobu zvládnutí obtížné situace. Účastník prochází procesem, kdy na základě tělesně prožívané skutečnosti získává osobní kompetenci zachovat se v situaci co nejdovednějším způsobem umožňujícím současně druhé straně plnou úctu, respekt a důstojnost.

Souhra je unikátním způsobem zvládnutí obtížné interakce a její dosahování nejvyšší ambicí metody SATO. Síla prožitku souhry v nás posiluje kvality postoje Sato a usnadňuje skrze ně opakované dosahování souhry i v dalších obtíž přinášejících interakcích. Souhra je vzácná vonící bylina dodávající povzbuzující léčivou sílu našemu jednání v kontaktu s druhými.

Metoda je školena především v oblasti pomáhajících profesí, ovšem lze její potenciál stejně tak uplatnit na úrovni všech žitých osobních vztahů. Její univerzální aplikace z ní činí velmi prakticky užitečný nástroj pro rozvíjení dovedných interakcí, které jsou základem pro spokojeností naplněné lidské vztahy.